top of page
Instagram Gönderisi 1080x1080  px.png

Aslı ÇEÇEN

- Eğitimci -

Çocuklara Oyun Arkadaşı / Yetişkinlere  Kolaylaştırıcı

2011 yılında tam başarı bursu ile yerleştiği İstanbul Zaim Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı'ndan Haziran 2015 yılı itibariyle mezun oldu. Öğrencilik hayatı boyunca sosyo ekonomik, sosyo kültürel olarak dezavantajlı ve gelişimsel farklılıkları olan çocuklarla bir araya gelip, projeler yürüttü. Bitirme tezini ''Okul Öncesi Döneminde Çocuk Hikaye Kitaplarındaki Barış Değeri' üzerine yazdı.

 

Öğretmenliğinin ilk senesini geleneksel eğitim fikirleriyle besleyen bir anaokulunda deneyimledikten sonra, alternatif eğitim modellerini araştırmaya başladı. Lisans eğitimi esnasında aşinalık kazandığı eğitim modellerinden Waldorf Pedagojisi ile de tam da bu sırada tanıştı. Ve çalıştığı kurumdan istifa ederek Waldorf pedagojisinden esinlenen bir anaokulunda eğitmen olarak çalışmaya başladı. Aynı sene Waldorf İstanbul Girişimi olarak da bilinen Eğitim Sanatı Dostları Derneği'nin ''Uluslararası Waldorf Erken Çocukluk Eğitmen Eğitimleri''ne katıldı. Yuvada çocuklarla yaşadığı deneyimler sonrasında, Deneyimsel Oyun Terapisi'nin Türkiye'deki öncüsü Nilüfer Devecigil'den ''Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey'' eğitimi aldı. Doğayla yakın teması, tabiata merakı sayesinde Alternatif Eğitim Platformu ile yolları kesişti ve ''Doğa ve Orman Pedagojisi Eğitmen Eğitimleri''ni Almanya'nın ilk orman okulu kurucularından olan Petra Jager'den aldı.

 

Alana taşıdığı pratikler, onu, bu sistemde eğitmen olmanın zorlukları ile tanıştırdı ve eğitimde kendinden yönetimin nasıl daha ideal yapılabileceğini sorgulamaya götürdü. Bütün birikimlerinin sonucunda Aralık 2016 dan bu yana içerik ürettiği 'Alternatif Öğretmen' markasıyla, okul öncesi eğitim kurumlarına ve aynı yaş grubu çocuk sahibi ebeveynlere danışmanlık hizmeti verdiği bir girişim başlattı. Pandemi döneminde yazdığı ve ailelerin ev ortamında çocuklarıyla geçirdiği vakti, daha ilişkisel bir deneyime dönüştürmeye yardımcı olan, senelik bir 'Ev Okulu Programı' yazdı. Bu program hala 750'den fazla aile tarafından uygulanmaktadır. Bununla birlikte ebeveynler ve çocuklarla bir araya geldiği aile kampları, orman buluşmaları düzenlemekte, deneyim ve bilgi aktarımı yaptığı eğitmen destek gruplarına liderlik etmektedir.

 

En büyük tutkusu, kendi gibi, yola çıkmaya meraklı, ruhu özgürlükle çarpan çocuklara, hayatlarının bir döneminde eşlik etmektir.

Meslek hayatı dışında ilgi alanlarını motosiklet sporları, doğada olma, kamp atma, içerik geliştirme, sosyal medya yönetimi, psikoloji, illüstrasyon ve dikiş dikmek oluşturur.

bottom of page